Advertisement

sss

Jaka jest różnica między HTTP vs HTTPS ?





Aby walczyć z cyber zagrożeniami i zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa w sieci, wszystkie firmy prowadzące stronę internetową muszą przyjąć protokół bezpieczeństwa HTTPS . 


Co to jest HTTP ?


HTTP oznacza Hypertext Transfer Protocol i jest standardowym protokołem sieciowym warstwy aplikacji używanym do komunikacji i transferu danych pomiędzy przeglądarkami i serwerami internetowymi w Internecie. Żądanie HTTP jest generowane przez interakcje użytkownika w przeglądarce internetowej i wysyłane do serwera internetowego, który generuje odpowiedź HTTP i wysyła ją z powrotem do użytkownika.


Można zapytać, czy protokół HTTP jest szyfrowany? Otóż żądania i odpowiedzi HTTP są przesyłane przez Internet w formacie zwykłego tekstu. W rezultacie każdy, kto monitoruje połączenie, może łatwo odczytać zaszyfrowane dane zawarte w tych wiadomościach. Czy zatem protokół HTTP jest bezpieczny ? Bezpieczniej jest powiedzieć, że nie. Dlatego protokół HTTP nie jest idealny dla przypadków użycia, w których użytkownicy muszą przesyłać przez Internet wrażliwe dane, takie jak hasła czy dane bankowe.


Co to jest HTTPS ?


Co więc oznacza termin HTTPS? I czy HTTPS jest bezpieczny? HTTPS oznacza Hypertext Transfer Protocol Secure i jest rozszerzeniem protokołu HTTP, który wykorzystuje protokół Transport Layer Security (lub Secure Sockets Layer) do ustanowienia szyfrowanego połączenia między serwerem a przeglądarką internetową. W rezultacie protokół HTTPS jest czasami określany jako protokół HTTP przez TLS lub HTTP przez SSL. Zasadniczo jest to bezpieczna wersja protokołu HTTP. 


Kiedy używany jest protokół HTTPS, żądania i odpowiedzi HTTP są szyfrowane, co uniemożliwia atakującemu lub podsłuchującemu dostęp do jakichkolwiek wrażliwych informacji w nich zawartych.


HTTPS to skrót od Hypertext Transfer Protocol Secure. Strony internetowe HTTPS są bardziej bezpieczne dzięki zastosowaniu certyfikatu SSL (secure sockets layer), który tworzy szyfrowane połączenie między serwerem a przeglądarką. Przekładając wrażliwe dane na kod, nawet jeśli hakerowi uda się wykraść dane przekazywane między nadawcą a odbiorcą, nie będzie w stanie ich zrozumieć dzięki temu szyfrowaniu.


Certyfikaty SSL


Te zaufane certyfikaty cyfrowe odgrywają ważną rolę w budowaniu zaufania pomiędzy przeglądarką a serwerem. Są one wydawane przez stronę trzecią i identyfikują, że dany serwer jest tym, za kogo się podaje. Dodatkowo, szyfrują dane płynące do i z witryny, zabezpieczając je przed osobami postronnymi.


Dodatkowe korzyści z przejścia na HTTPS


Odwiedzający są bardziej skłonni do odwiedzenia i zakupu z witryn, którym mogą zaufać. Strony HTTPS szyfrują całą komunikację, co oznacza, że historia przeglądania odwiedzających będzie również chroniona. Ich doświadczenie na swojej stronie internetowej, jak pobrać informacje, zarejestrować swoje dane i dokonać zakupu nie będzie narażać ich na ryzyko, które pomogą Ci zachować lojalnego klienta i zrobić więcej sprzedaży.


Właściciel strony internetowej ma również korzyści z korzystania z HTTPS. Oprócz przyciągnięcia większej liczby klientów nastawionych na bezpieczeństwo, Twoja strona jest bardziej bezpieczna od potencjalnych naruszeń bezpieczeństwa, które mogą kosztować Twoją firmę poważne szkody ekonomiczne i reputacje.


Pierwszym krokiem w tworzeniu witryny bardziej bezpieczne jest zakup certyfikatu SSL i dedykowany adres IP z firmy hostingowej. Przełączanie się na HTTPS jest dość prosty proces dla mniejszych stron internetowych. Podczas gdy jest to bardziej skomplikowane dla większych stron z perspektywy SEO, za niewielką inwestycję, wykwalifikowany personel techniczny może łatwo dokonać zmian. Jedno jest pewne, Korzystanie z HTTPS będzie coraz częściej normą, a nie wyjątkiem, i powinieneś zaplanować migrację raczej wcześniej niż później. Pamiętaj, jeśli klienci nie czują się bezpiecznie na swojej stronie, nie będą chcieli robić z tobą interesów.

Prześlij komentarz

0 Komentarze